svetelnykoren.czRostlinaCharakteristika › Léčivé účinky

Léčivé účinky

Z fyziologie výživy

Světelný kořen je chutná a výživná zelenina. Hlízy obsahují škrob, bílkoviny, tuk, amylázu, aminokyseliny, saponiny, polysacharidy, slizové látky, vitamíny a 31 různých stopových prvků. Zvláštnost světelného kořene však nespočívá jen v hojnosti a měřitelnosti obsažených látek a v jejich vyváženém poměru, nýbrž především v tom, že hlíza obsahuje vysoký a jedinečný potenciál světelného éteru*.

Podle dr. Rudolfa Steinera (Koberwitz 17. 6. 1924) má tato rostlina jako jediná možnost uchovávat světelný éter, který člověk potřebuje stále více také „substanciální“. V medicíně se hovoří o světelné látkové výměně, která se stále více „ztemňuje“, což je dokonce zvnějšku měřitelné.  To je zapříčiněno jednak „moderní“ výživou, jednak stále omezenější schopností člověka přijímat světlo smyslovými orgány.

Světelný kořen coby nosič světelného éteru lze různým způsobem zpracovat. Podle čínské bylinkářské knihy můžeme o jeho působení říci: velmi účinný především na slezinu, plíce, ledviny, harmonizuje hormonální systém, pomáhá ženám při emocionální nerovnováze, při menstruačních bolestech, v klimakteriu, mužům vyživuje esenci semene.

Pro svoji neutrální povahu se doporučuje kořen jíst „často a hodně“ i jako pokrm. Chutná nasládle, podporuje trávení a chuť k jídlu, orgány zavlažuje, přebytek vody v těle odvodňuje, stimuluje endokrinní žlázy, snižuje cukr v krvi a působí obecně jako vysoce účinný prostředek posilňující imunitu (imunotonikum). Má schopnost vyrovnávat nedostatky a vyživovat jin. Také výsledky jeho zkrášlovacího působení na kůži a vlasy jsou již dlouho známé: hladká a hebká pleť, lesklé a silné vlasy, zpomaluje proces stárnutí.


* Éter: S fyzickým světem – pevným, tekutým a plynným – hraničí svět éterný neboli elementární, který je nazýván také svět utvářejících sil. Éter je druh nemateriální prasubstance, čistě silového působení, z níž vzniklo v průběhu stvoření Země vše materiální. Éter dnes proniká fyzická těla rostlin, zvířat i člověka a způsobuje, že se v nich z mrtvé hmoty stává živý organismus. Tak jako je materiální svět rozdělen do skupenství, tak je svět éterný rozčleněn podle „jemnosti“ utvářejících sil do čtyř éterných druhů (vodní éter, světelný éter, chemický neboli zvukový éter a životní éter).