svetelnykoren.czRostlinaCharakteristika › Charakteristika

Charakteristika

botanický název:  Dioscorea batatas, jam čínský
další názvy:  chlebový kořen, čínský brambor
čínsky:  Shan Yao (horská medicína)

Patří do čeledi Dioscoreaceae  neboli smldnicovitých či jamovitých. Tato čeleď zahrnuje asi 650 druhů. V rodu Dioscorea (smldinec) je kolem 100 druhů jamů. Které se vyskytují převážně v tropech a subtropech v celém světě. Dioscorea batatas patří k popínavým jednoděložným trvalkám původem z Číny. Tyto rostliny jsou pěstovány hlavně pro jedlé škrobovité hlízy. Dioscorea batatas je jednopohlavní dvoudomá bylina s liánovitými lodyhami, na kterých jsou spirálovitě postaveny listy srdčitého tvaru.


Samčí květy a listy (světelný kořen)

Na jedné rostlině je možné pozorovat různé uspořádání listů proti sobě i střídavě, jednotlivě i v páru, ve trojici. Kvete od června do září malými, jemně vonícími bílými květy.

Samčí rostlina - světelný kořen (ukládá světelný éter do kořene) má květy uskupené v hroznech v délce asi 6 cm. Jednotlivé květy jsou velké asi 1 mm. Okraj listů a žilnatina mají temně purpurovou barvu.



Samičí květy a listy (rostlina neukládá světelný éter)

Samičí rostlina (nemá schopnost ukládat světelný éter) tvoří květy na květních stoncích dlouhé 5 – 10 mm a jednotlivé květy jsou vzdálené asi 1cm od sebe. Listy jsou temně zelené bez purpurového zbarvení.


Pacibulky na samčí rostlině

V paždí listů se tvoří škrobovité pacibulky různých tvarů, pomocí kterých se rostlina rozmnožuje. K nejlepší výživové zralosti potřebují pacibulky zůstat v zemi 2 – 4 roky. Dioscorea batatas tvoří tenký, v zemi svislý a dlouhý kořen. Při dobrých pěstebních podmínkách dosahuje délky 80 až 120 cm a šířky 5 až 8 cm. Váha je 0,5 – 1 kg. Kořeny se mohou formovat do různých tvarů. Na podzim nadzemní část usychá, hlíza zůstává v zemi a při mírných zimách přezimuje. V oblastech se silnějším mrazivým podnebím je třeba hlízu přes zimu ochránit nebo vyjmout ze země. Dobře se jí daří i ve skleníku. Rostlina se rozmnožuje pouze vegetativní cestou přes pacibulky (lat. bulbillus) a také pomocí kořenových řízků.

Historické prameny

Antický řecký filosof Theophrastos (asi 371 – 287 př. Kr.) zkoumal léčivé rostliny a i později zvané Dioscorea batatas.
V roce 1753 Carl von Linné nazval čeleď Dioscoreaceae a popsal rod Dioscorea. Název dal podle řeckého filosofa a lékaře jménem Pedenios Dioscorides, který napsal knihu „De Materia Medica Libri quinique“(1.stol n. l.).