svetelnykoren.czEshop › Pacibulky - 1 ks - VYPRODÁNO
foto

Pacibulky - 1 ks - VYPRODÁNO

Pacibulky pro pěstování světelného kořene. Jsou to malé hlízky, nejsou to suchá semena, proto nesmí úplně vyschnout.
10,- Kč

Objednat

Z pacibulek vyroste dospělá rostlina za dva roky. První rok z pacibulek vyrostou malé kořeny o velikosti 10-30 cm.

Pro sadbu můžete použít také řízky čerstvého kořene. Z nich vyrostou velké dospělé kořeny již na podzim.

SÁZENÍ - pacibulky můžeme zasadit rovnou na stanoviště od 2.února. Vzdálenost mezi pacibulkami je 10 cm. Při předpěstování doma, jsou mladé rostlinky náchylnější na spálení jarním sluníčkem nebo na přízemní mrazíky. Delší vegetační doba umožní rostlině větší vývoj a kořeny mohou být větší. Pokud se zasadií až během léta, je potřeba, aby pacibulky vlivem teplého počasí nezaschly. Do podzimní sklizně z nich vyrostou malé kořínky. Další rok už máte menší dospělou rostlinu.

KlíČENÍ - po zasazení trvá delší dobu, asi měsíc, než se nad zem ukáže rostlinka. Aby byla jistota, že se pacibulky uchytí, můžeme je doma předklíčit. Nastříkat na ně vodu, zabalit do igelitového sáčku a nechat 5 dní klíčit. Pokud jsou pacibulky více vysušené, namočte je na 4-6 h do vody, pak vodu vylijte a dál nechte lehce vlhké klíčit  5-7 dní.

PĚSTEBNÍ MÍSTO - záhon na zahradě, ve skleníku. Ve skleníku může rostlina i přezimovat. Hloubka záhonu 30-40  cm. Můžeme i na terase, na balkoně v květináčích, nádobách v igelitovém pytli s výškou 30-40 cm. Musí se umožnit odtok přebytečné vody.

STANOVIŠTĚ - slunečné nebo částečně slunečné místo. Pnoucí stonek potřebuje oporu k růstu - šňůru, tyčku, mřížku.

SKLADBA ZEMINY - křemičitý písek 80% zrnitost 0-2 mm, bílý nebo šedý někdy pod názvy říční, betonářský, maltový, filtrační (ne žlutý kopaný písek).

                                - sláma (ne seno).

                                - lehká humusová zemina, dobře vyzrálý kompost.

ZÁLIVKA -  rostliny pravidelně zalévejte, aby zemina byla vlhká a písek nebyl přemokřený.

SKLÍZENÍ - na podzim od října do prosince, když vrchní liána uschne, se malé kořeny sklidí. Kořeny by neměly zmrznout.

UKLÁDÁNÍ - uloží se podobně jako kořenová zelenina či brambory nejlépe v chladném, lehce vlhčím sklepě do jara. Mohou být v písku nebo volně v bedýnce. Pokud máme jen suchý sklad dáme kořeny například po papírové krabice nebo jiné bedýnky vyložené papírem a přikryjeme lehce igelitem, aby si udržely vlhkost. Během zimy je občas prohlédneme, aby přliš nevysychaly nebo přílišnou vlhkostí nehnily.

SADBA DRUHÝ ROK

SÁZENÍ - na jaře, když už nebudou velké mrazy se jednoleté kořeny opět zasadí. Může to být již od 2.února. Když zasadíme kořeny až v létě, budou mít kratší vegetační období a vyrostou z nich menší kořeny.

Jednoleté kořínky (stejně jako vršky se srdíčkem z dospělé rostliny nebo řízky dospělé rostliny 5-10 cm) se položí VODOROVNĚ doprostřed vrstvy zeminy. Rozestup rostlin je 20-25 cm. Ze srdíčka rostliny, kde loni z kořene rostla liána začne opět růst nová rostlina - kořen směrem dolů a liána směrem nahoru. Kořínek, který jsme položili vodorovně (nebo část dospělé rostliny) dá počáteční impuls k růstu nové rostlině a časem, když se vydá ze své síly shnije. Mezitím si již nová rostlina vybudovala své vlásečnicové postranní kořínky v humusové vrstvě a z nich bere výživu pro svůj další růst. Do vrstvy písku se rostlina ukládá a zvětšuje. Krystalky křemičitého písku mají obroušené hrany a nezaklesnou se do sebe. To je dobré pro vybírání kořene z půdy. Kořen je v době sklizně mimořádně křehký. Ze zhutněné zeminy není možné kořen vybrat. Zemina ve 30 cm je již tuhá a v hloubce 80 cm je jako kámen. Z tohoto pískového lože se ručně snadno písek odhrabe a kořen se nepoškodí.

KLÍČENÍ - po zasazení trvá delší dobu, asi měsíc, než se nad zem ukáže rostlinka. Abychom měli jistotu, že se kořeny budou růst, je možné zahájit klíčení již doma. Jako bylo u pacibulek, i zde kořeny postříkáme vodou, zabalíme do igelitu a počkáme několik dní až rostliny začnou růst. Pak je zasadíme do země na místo pěstování.

PĚSTEBNÍ MÍSTO - hluboký záhon, částečný příkop + zvýšený záhon nad zemí, nadzemní bedna, igelitový pytel s možností odtoku přebytečné vody.

Dospělé kořeny dorostou až 1m, proto musí být hloubka pro pěstování alespoň 1m i více.

SKLADBA ZEMINY - jako u pacibulek

ZÁLIVKA - jako u pacibulek

SKLÍZENÍ - jako u pacibulek

UKLÁDÁNÍ - jako u pacibulek

U dospělých silných rostlin budou od léta růst na stonku za listy pacibulky. Ty sbíráme, až když jdou snadno uvolnit od stonku nebo před sklizní kořene. Ukládáme je na zimu jako kořeny.

Popis pěstování http://svetelnykoren.cz/cz/rostlina/charakteristika/pestovani